| Global Score | |
| 57.4 | 74.6 |
| Basic Information | |
| Asus | Samsung |
| Windows 8.1 | Android 4.4 |
| 0000-00-00 | 2014-01-06 |
| 12.51 x 7.54 x 0.30 inches | 9.57 x 6.75 x 0.29 inches |
| 25.40 ounces | 16.54 ounces |
| -- | White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 439.00 | $ 539.00 |
| Display / Screen | |
| 12.5 inches | 10.1 inches |
| 2560 x 1440 pixels (Quad HD / 2K) | 2560 x 1600 pixels |
| IPS LCD | Super Clear LCD |
| 235 pixels per inch | 299 pixels per inch |
| 400 cd/m2 brightness | -- |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7.9 | 8.4 |
| Performance | |
| Intel Core M-5Y71 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| 64-bit 64-bit (Dual-Core 1200 MHz) processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Intel HD Graphisc GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 8.73 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| -- | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 0.55 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 8220mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 4.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Galaxy Tab Pro 10.1 is a lot better than the Asus Transformer Book T300 Chi, getting a 74.6 score against 57.4. Galaxy Tab Pro 10.1 works with Android 4.4 operating system, and Asus Transformer Book T300 Chi counts with Windows 8.1 operating system. Galaxy Tab Pro 10.1's body is extremely lighter and a little thinner than the Asus Transformer Book T300 Chi.
The Galaxy Tab Pro 10.1 counts with just a bit better processing power than Asus Transformer Book T300 Chi, because although it has a 32-bits CPU instead of 64-bits and 6 GB less RAM, it also counts with a larger number of cores and an additional graphics processing unit. Galaxy Tab Pro 10.1 counts with a bit more vivid display than Asus Transformer Book T300 Chi, because although it has a quite smaller screen, it also counts with a better count of pixels per inch in the screen and a bit higher resolution of 1600 x 2560.
The Asus Transformer Book T300 Chi has a much better storage to install games and applications than Galaxy Tab Pro 10.1, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with more internal memory capacity. Galaxy Tab Pro 10.1 counts with a really longer battery performance than Asus Transformer Book T300 Chi.
The Galaxy Tab Pro 10.1 takes way better videos and photos than Asus Transformer Book T300 Chi.
The Galaxy Tab Pro 10.1 costs more than the Asus Transformer Book T300 Chi, but you can get a much better tablet for that few extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.