| Global Score | |
| 57.4 | 78.5 |
| Basic Information | |
| Asus | Samsung |
| Windows 8.1 | Android 4.4 |
| 0000-00-00 | 2014-01-06 |
| 12.51 x 7.54 x 0.30 inches | 11.64 x 8.03 x 0.31 inches |
| 25.40 ounces | 26.10 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 439.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 12.5 inches | 12.2 inches |
| 2560 x 1440 pixels (Quad HD / 2K) | 2560 x 1600 pixels |
| IPS LCD | Super Clear LCD |
| 235 pixels per inch | 247 pixels per inch |
| 400 cd/m2 brightness | -- |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Intel Core M-5Y71 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| 64-bit 64-bit (Dual-Core 1200 MHz) processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Intel HD Graphisc GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 8.73 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.46 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 0.55 | 7.7 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.9 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 9500mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 4.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Galaxy Tab Pro 12.2 has a general score of 78.5, which is way better than Asus Transformer Book T300 Chi's overall score of 57.4. Although it's the best device in this comparison review, the Galaxy Tab Pro 12.2 construction is a little bit heavier and a little thicker than Asus Transformer Book T300 Chi. Galaxy Tab Pro 12.2 comes with Android 4.4 operating system, while Asus Transformer Book T300 Chi has Windows 8.1 operating system.
The Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 features a bit more vivid display than Asus Transformer Book T300 Chi, because although it has a little bit smaller display, it also counts with a just a little higher pixel count per inch of screen and a quite better 1600 x 2560 resolution. The Asus Transformer Book T300 Chi has slightly more memory to install games and applications than Samsung Galaxy Tab Pro 12.2, because although it has no SD extension slot, it also counts with more internal memory.
The Galaxy Tab Pro 12.2 counts with a bit superior CPU than Asus Transformer Book T300 Chi, because although it has lesser RAM memory and a 32-bits processing unit instead of 64-bits, it also counts with 2 more cpu cores and an additional graphics co-processor. The Galaxy Tab Pro 12.2 captures a lot better photos and videos than Asus Transformer Book T300 Chi.
Galaxy Tab Pro 12.2 has a much better battery lifetime than Asus Transformer Book T300 Chi.
The Galaxy Tab Pro 12.2 not only is the best tablets of the ones in this comparison, but it's also by far the cheapest.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.