| Global Score | |
| 57.4 | 68.5 |
| Basic Information | |
| Asus | Sony |
| Windows 8.1 | Android 4.4.4, 4.1.2 |
| 0000-00-00 | 2013-01-20 |
| 12.51 x 7.54 x 0.30 inches | 10.47 x 6.77 x 0.27 inches |
| 25.40 ounces | 17.46 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 439.00 | $ 799.00 |
| Display / Screen | |
| 12.5 inches | 10.1 inches |
| 2560 x 1440 pixels (Quad HD / 2K) | 1920 x 1200 pixels |
| IPS LCD | TFT |
| 235 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| 400 cd/m2 brightness | -- |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7.9 | 7.8 |
| Performance | |
| Intel Core M-5Y71 chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064 chipset |
| 64-bit 64-bit (Dual-Core 1200 MHz) processor | Krait (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (533 MHz) RAM |
| Intel HD Graphisc GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 8.73 | 8.64 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 8.10 MP + 2.20 MP |
| -- | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 0.55 | 6.6 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 6000mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 1230 hours standby time |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 4.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Xperia Tablet Z is better than the Asus Transformer Book T300 Chi, getting a overall score of 68.5 against 57.4. Xperia Tablet Z counts with Android 4.4.4 operating system, and Asus Transformer Book T300 Chi has Windows 8.1 operating system. Xperia Tablet Z's design is a little bit thinner and extremely lighter than Asus Transformer Book T300 Chi.
Asus Transformer Book T300 Chi features a little bit better looking screen than Sony Xperia Tablet Z, because it has a larger screen, a quite greater screen pixels density and a higher 1440 x 2560 resolution. The Asus Transformer Book T300 Chi features a much greater memory capacity to store more games and applications than Sony Xperia Tablet Z, because although it has no SD memory slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
The Asus Transformer Book T300 Chi features a bit better CPU than Xperia Tablet Z, because although it has a lower number of cores and doesn't have an additional graphics processing unit, it also counts with a 64 bits processing unit and a higher amount of RAM memory. Xperia Tablet Z has a very superior battery duration than Asus Transformer Book T300 Chi.
The Xperia Tablet Z has a very superior camera than Asus Transformer Book T300 Chi.
Xperia Tablet Z is a lot more expensive than Asus Transformer Book T300 Chi, but you can get a better tablet for that extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.