| Global Score | |
| 57.4 | 69.8 |
| Basic Information | |
| Asus | Sony |
| Windows 8.1 | Android 4.4.4, 4.4 |
| 0000-00-00 | 2014-02-24 |
| 12.51 x 7.54 x 0.30 inches | 10.47 x 6.77 x 0.25 inches |
| 25.40 ounces | 15.49 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 439.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 12.5 inches | 10.1 inches |
| 2560 x 1440 pixels (Quad HD / 2K) | 1920 x 1200 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 235 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| 400 cd/m2 brightness | -- |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7.9 | 7.9 |
| Performance | |
| Intel Core M-5Y71 chipset | Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974-AB chipset |
| 64-bit 64-bit (Dual-Core 1200 MHz) processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Intel HD Graphisc GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 8.73 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 8.10 MP + 2.20 MP |
| -- | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 0.55 | 6.6 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 6000mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 1240 hours standby time |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 4.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Xperia Z2 Tablet has a global score of 69.8, which is way better than Asus Transformer Book T300 Chi's overall score of 57.4. Xperia Z2 Tablet's body is extremely lighter and thinner than the Asus Transformer Book T300 Chi. The Xperia Z2 Tablet has Android 4.4.4 OS, and Asus Transformer Book T300 Chi has Windows 8.1 OS.
Xperia Z2 Tablet features a screen that is very similar to the display in Asus Transformer Book T300 Chi, although the Xperia Z2 Tablet has a just a little worse pixels quantity per screen inch, a much lower resolution of 1200 x 1920 pixels and a little bit smaller display. The Asus Transformer Book T300 Chi counts with a very superior memory capacity to install applications and games than Xperia Z2 Tablet, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
The Sony Xperia Z2 Tablet has a little faster processing unit than Asus Transformer Book T300 Chi, because although it has a 32 bits processing unit instead of 64-bits and a lower amount of RAM memory, it also counts with a greater number of faster cores and a graphics co-processor. The Xperia Z2 Tablet has a really longer battery lifetime than Asus Transformer Book T300 Chi.
The Sony Xperia Z2 Tablet takes much better videos and photos than Asus Transformer Book T300 Chi.
Xperia Z2 Tablet not only is the best tablets of the ones we compare here, but it's also by far the cheapest one, making it an easy decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.