| Global Score | |
| 57.4 | 71.3 |
| Basic Information | |
| Asus | Sony |
| Windows 8.1 | Android 4.4 |
| 0000-00-00 | 2014-09-03 |
| 12.51 x 7.54 x 0.30 inches | 8.40 x 4.87 x 0.25 inches |
| 25.40 ounces | 9.52 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 439.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 12.5 inches | 8 inches |
| 2560 x 1440 pixels (Quad HD / 2K) | 1200 x 1920 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 235 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| 400 cd/m2 brightness | -- |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7.9 | 8.3 |
| Performance | |
| Intel Core M-5Y71 chipset | Qualcomm Snapdragon 801 chipset |
| 64-bit 64-bit (Dual-Core 1200 MHz) processor | Quad-Core 2500 MHz processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Intel HD Graphisc GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 8.73 | 9.36 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 8.10 MP + 2.20 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 0.55 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 4500mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 1100 hours standby time 19 hours talk time |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 4.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Light Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact is way better than Asus Transformer Book T300 Chi, having a 71.3 score against 57.4. The Sony Xperia Z3 Tablet Compact comes with Android 4.4 OS, and Asus Transformer Book T300 Chi works with Windows 8.1 OS. The Sony Xperia Z3 Tablet Compact construction is thinner and much lighter than Asus Transformer Book T300 Chi.
Xperia Z3 Tablet Compact features a little more vivid screen than Asus Transformer Book T300 Chi, because although it has a lot smaller display and a lot worse resolution of 1920 x 1200, it also counts with a just a bit greater display density. Asus Transformer Book T300 Chi counts with a much greater storage to install applications and games than Xperia Z3 Tablet Compact, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with more internal memory capacity.
Sony Xperia Z3 Tablet Compact has just a little better processing power than Asus Transformer Book T300 Chi, because although it has a 32-bits processor instead of 64-bits and a smaller amount of RAM memory, it also counts with more CPU cores and an additional graphics co-processor. Xperia Z3 Tablet Compact takes a lot better photographs and videos than Asus Transformer Book T300 Chi.
Sony Xperia Z3 Tablet Compact features a way better battery life than Asus Transformer Book T300 Chi.
Even being the best tablet in our current comparison, Sony Xperia Z3 Tablet Compact is also by far the cheapest, which makes it an easy decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.