| Global Score | |
| 57.4 | 74.7 |
| Basic Information | |
| Asus | Sony |
| Windows 8.1 | Android 5.0 |
| 0000-00-00 | -- |
| 12.51 x 7.54 x 0.30 inches | 10.00 x 6.57 x 0.24 inches |
| 25.40 ounces | 13.86 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Stainless Steel |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 439.00 | $ 1570.00 |
| Display / Screen | |
| 12.5 inches | 10.1 inches |
| 2560 x 1440 pixels (Quad HD / 2K) | 2560 x 1600 pixels |
| IPS LCD | LCD |
| 235 pixels per inch | 299 pixels per inch |
| 400 cd/m2 brightness | -- |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7.9 | 8.6 |
| Performance | |
| Intel Core M-5Y71 chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| 64-bit 64-bit (Dual-Core 1200 MHz) processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Intel HD Graphisc GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 8.73 | 9.99 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 8.10 MP + 5.00 MP |
| -- | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 0.55 | 6.6 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| 2.4 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 6000mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 4.0 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
Sony Xperia Z4 Tablet is a lot better than Asus Transformer Book T300 Chi, with a overall score of 74.7 against 57.4. The Sony Xperia Z4 Tablet comes with Android 5.0 operating system, and Asus Transformer Book T300 Chi works with Windows 8.1 operating system. Sony Xperia Z4 Tablet is a notably lighter and noticeably thinner portable tablet than the Asus Transformer Book T300 Chi.
Sony Xperia Z4 Tablet features a little more vivid screen than Asus Transformer Book T300 Chi, because although it has a quite smaller screen, it also counts with a better display pixel density and a slightly higher 1600 x 2560 resolution. Xperia Z4 Tablet features a superior performance than Asus Transformer Book T300 Chi, because although it has 5 GB lesser RAM memory, and they both have a 64-bit processing unit, the Xperia Z4 Tablet also counts with a GPU and a higher number of faster cores.
Asus Transformer Book T300 Chi has a very superior storage capacity for games and applications than Xperia Z4 Tablet, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 128 GB internal storage. The Xperia Z4 Tablet features a lot better camera than Asus Transformer Book T300 Chi.
The Sony Xperia Z4 Tablet has a very superior battery life than Asus Transformer Book T300 Chi.
Sony Xperia Z4 Tablet costs a lot more money than the Asus Transformer Book T300 Chi, but it's still a convenient choice, because you can get a lot more features for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.