| Global Score | |
| 53.1 | 68.6 |
| Basic Information | |
| Asus | Nokia |
| Android 4.2 | Windows RT 8.1 |
| -- | 2013-10-22 |
| 12.00 x 7.63 x 0.38 inches | 10.51 x 6.61 x 0.35 inches |
| 24.69 ounces | 21.69 ounces |
| Black | Black, Blue, Red and White |
| $ 155.00 | $ 159.00 |
| Display / Screen | |
| 11.6 inches | 10.1 inches |
| 1080 x 1920 pixels (Full HD) | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 190 pixels per inch | 218 pixels per inch |
| -- | 665 cd/m2 brightness |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 8.4 |
| Performance | |
| Intel Atom chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| Z2560 (Dual-Core 1600 MHz) processor | Krait 400 (Quad-Core 2200 MHz) processor |
| 2 GB (1066 MHz) RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 8.28 | 9.18 |
| Storage | |
| 16 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 4.4 | 7.12 |
| Camera | |
| 5.00 MP | 6.70 MP + 2.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| -- | 26.00mm focal length |
| -- | 0.29 inches (1/3.4") sensor |
| 1920 x 1080 (Full HD) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 5.5 | 8.25 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 8000mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 600 hours standby time |
| 1.36 | 8.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 3.0 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Compass and Gyroscope | Accelerometer, Compass and Gyroscope |
Nokia Lumia 2520 is way better than the Asus Transformer Book Trio, having a overall score of 68.6 against 53.1. The Nokia Lumia 2520 design is somewhat lighter and a bit thinner than Asus Transformer Book Trio. Nokia Lumia 2520 counts with Windows RT 8.1 operating system, and Asus Transformer Book Trio has Android 4.2 operating system.
The Lumia 2520 counts with a much better looking screen than Asus Transformer Book Trio, because although it has a quite smaller screen, and they both have exactly the same 1080 x 1920px resolution, the Lumia 2520 also counts with a just a little greater screen density. Lumia 2520 features a superior performance than Asus Transformer Book Trio, and although they both have a 2 GB RAM memory, the Lumia 2520 also has an additional graphics co-processor and a higher number of cores.
The Nokia Lumia 2520 features a way bigger storage capacity for apps and games than Asus Transformer Book Trio, because it has 32 GB internal memory capacity. Lumia 2520 shoots much clearer photographs and videos than Asus Transformer Book Trio, and although they both have the same video frame rates and the same 1920x1080 video resolution, the Lumia 2520 also has a lot higher 6.7 megapixels resolution back camera.
The Lumia 2520 counts with a really longer battery life than Asus Transformer Book Trio.
The Lumia 2520 costs a bit more than the Asus Transformer Book Trio, but it's still a good choice, because you can get a much better tablet for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.