Asus Transformer Book Trio is a decently made tablet, packing an extremely powerful 1.6 gigahertz Dual-Core processing unit, a big size 11.6 inches multi-touch display and a 5 megapixels back side camera. That's all? No, it's only the starting point of a much deeper review.
The Asus Transformer Book Trio ships with an extremely powerful 1600 MHz Dual-Core processing unit, included in the Intel Atom chip with a large 2 GB of RAM. A good advantage of the Asus Transformer Book Trio is the 16 GB quite large internal storage and an external memory card slot, which allows you to install a couple hundred apps and games without running out of space.
Asus did a very nice job making this device weight just 24.69 ounces. This tablet is only for sale in color black. Being just 0.38" thick,the Asus Transformer Book Trio is very slim and good-looking. This tablet is a compact device, taking into account that it has a 11.6" screen and it only has 12" long.
This tablet is equipped with only a 5 MP back-facing camera. It also captures Full HD 1920x1080 videos. Additionally, the camera has auto-focus.
Asus designed this tablet with a interesting 11.6-inches screen, and a resolution of 1920 x 1080 (Full HD), which makes everything look quite good. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This device provides Wi-Fi connection (although it can't be provided to other devices around, acting as a router or modem). This tablet doesn't use a sim card, because it isn't a GSM portable tablet.
This device also includes a couple of useful characteristics such as Bluetooth and GPS (Global Positioning System), and some sensors likeAccelerometer, Gyroscope and Compass.
The Asus Transformer Book Trio is very overvalued considering it is offerred for 155 dollars, while many similar tablets cost a lot less than that.
ASUS Chromebook C523 Laptop, 15.6" HD NanoEdge-Display with 180 Degree-Hinge Intel Dual Core Celeron-Processor, 4GB-RAM, 32GB Storage, Silver Color, C523NA-DH02
Shop now
ASUS Vivobook 17 17.3" HD+ Laptop Computer, Intel Quard-Core i7 1065G7 up to 3.9GHz, 16GB DDR4 RAM, 1TB PCIe SSD, AC WiFi, Bluetooth, Webcam, Silver, Windows 10 S, BROAGE 320GB External Hard Drive
Shop now
ASUS Chromebook CX1, 11.6" HD NanoEdge Display, Intel Celeron N3350 Processor, 32GB eMMC, 4GB RAM, Spill-resistant Keyboard, Chrome OS, Transparent Silver, CX1100CNA-AS42
Shop now
ASUS Chromebook C423 14.0" 180 Degree HD NanoEdge Display, Intel Dual Core Celeron Processor, 4GB LPDDR4 RAM, 32GB Storage, Silver Color, C423NA-DH02
Shop now
ASUS VivoBook 15 Thin and Light Laptop, 15.6†FHD Display, Intel i3-1005G1 CPU, 8GB RAM, 128GB SSD, Backlit Keyboard, Fingerprint, Windows 10 Home in S Mode, Slate Gray, F512JA-AS34
Shop now
ASUS VivoBook 15 Thin & Light Laptop, 15.6†FHD Display, AMD Quad Core R7-3700U CPU, 8GB DDR4 RAM, 512GB PCIe SSD, AMD Radeon Vega 10 Graphics, Fingerprint, Windows 10 Home, Slate Gray, F512DA-NH77
Shop now
ASUS Chromebook Flip C434 2-In-1 Laptop, 14" Full HD Touchscreen 4-Way NanoEdge, Intel Core M3-8100Y Processor, 4GB RAM, 64GB eMMC Storage, All-Metal Body, Backlit KB, Chrome OS- C434TA-DSM4T, Silver
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Asus |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 12.00 x 7.63 x 0.38 inchesMetric30.48 x 19.38 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 24.69 ouncesMetric699.95 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 11.6 inchesMetric29.5 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 190 pixels per inchMetric74.8 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Intel Atom |
| Processor: | Z2560 (Dual-Core 1600 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB (1066 MHz) |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Gyroscope |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.