| Global Score | |
| 53.1 | 57.5 |
| Basic Information | |
| Asus | Acer |
| Android 4.2 | Windows 8 |
| -- | 2012-06-04 |
| 12.00 x 7.63 x 0.38 inches | 10.18 x 6.60 x 0.35 inches |
| 24.69 ounces | 20.46 ounces |
| Black | -- |
| $ 155.00 | $ 105.00 |
| Display / Screen | |
| 11.6 inches | 10.1 inches |
| 1080 x 1920 pixels (Full HD) | 1366 x 768 pixels |
| IPS LCD | TFT |
| 190 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 6.6 |
| Performance | |
| Intel Atom chipset | -- |
| Z2560 (Dual-Core 1600 MHz) processor | Intel Atom Z2760 (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 2 GB (1066 MHz) RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | PowerVR SGX545 (533 MHz) GPU |
| 8.28 | 8.55 |
| Storage | |
| 16 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 4.4 | 7.56 |
| Camera | |
| 5.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 1920 x 1080 (Full HD) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 5.5 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 3540mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 3.0 | Bluetooth |
| GPS | -- |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Compass and Gyroscope | Accelerometer, Compass and Gyroscope |
The Acer Iconia W510 is a bit better than the Asus Transformer Book Trio, getting a 57.5 score against 53.1. The Acer Iconia W510 counts with Windows 8 OS, while Asus Transformer Book Trio works with Android 4.2 OS. The Acer Iconia W510 is a lighter and just a little thinner tablet than Asus Transformer Book Trio.
The Acer Iconia W510 counts with just a bit better performance than Asus Transformer Book Trio, and although they both have the same RAM memory amount and a Dual-Core processing unit, the Acer Iconia W510 also has an extra graphics processor. Asus Transformer Book Trio has a little more vivid display than Acer Iconia W510, because it has a little bit larger display, a higher resolution of 1920 x 1080px and a bit higher number of pixels per display inch.
Acer Iconia W510 has a lot bigger memory for applications and games than Asus Transformer Book Trio, because it has 32 GB internal memory. The Acer Iconia W510 features a much better camera than Asus Transformer Book Trio, and although they both have the same video frame rate and the same 1920x1080 video resolution, the Acer Iconia W510 also has a way more megapixels camera.
Acer Iconia W510 counts with a much better battery lifetime than Asus Transformer Book Trio.
Even being the best tablet of the ones we are comparing, the Acer Iconia W510 is also by far the cheapest one, making it very easy to pick between these devices.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.