|
|
| Global Score | |
| 33 | 35.3 |
| Basic Information | |
| Cowon | Archos |
| Android | Android 4.1 |
| -- | 2012-08-29 |
| 4.58 x 2.53 x 0.46 inches | -- |
| 4.23 ounces | 11.64 ounces |
| Black and Purple | -- |
| $ 130.00 | $ 95.00 |
| Display / Screen | |
| 3.7 inches | 7 inches |
| 480 x 800 pixels | 1024 x 600 pixels |
| AMOLED | -- |
| 252 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7.6 | 7.2 |
| processor | Dual-Core 1600 MHz processor |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.19 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 5.8 | 5.06 |
| Networks | |
| Wi-Fi | -- |
| 2.4 | 0 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | -- |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 1.36 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | -- |
| Accelerometer | Accelerometer |
| FM Radio | -- |
ARCHOS GamePad has a score of 35.3, which is just a bit better than COWON D3's 33 general score. ARCHOS GamePad is a a lot heavier but much thinner device than the COWON D3. ARCHOS GamePad counts with a way better processing power than COWON D3, because it has a higher number of cores and an extra GPU.
The COWON D3 has a bit sharper screen than ARCHOS GamePad, because although it has a lot smaller screen and a way worse resolution of 800 x 480 pixels, it also counts with a higher screen pixels density. ARCHOS GamePad counts with a camera that's very similar to the COWON D3 one. COWON D3 features a greater memory for games and applications than ARCHOS GamePad, because although it has no external SD slot, it also counts with more internal memory capacity.
The ARCHOS GamePad counts with a battery lifetime that is very similar to the battery life in COWON D3.
ARCHOS GamePad is not only the best devices of the ones in this comparison, but it's also a bargain compared to the other ones, which makes it an easy decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.