|
|
| Global Score | |
| 33 | 61.7 |
| Basic Information | |
| Cowon | Samsung |
| Android | Android 4.1, 4.0 |
| -- | 2012-08-15 |
| 4.58 x 2.53 x 0.46 inches | 7.63 x 4.82 x 0.41 inches |
| 4.23 ounces | 12.20 ounces |
| Black and Purple | -- |
| $ 130.00 | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| 3.7 inches | 7 inches |
| 480 x 800 pixels | 1024 x 600 pixels |
| AMOLED | Super PLS LCD |
| 252 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7.6 | 6.7 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1200 MHz) processor |
| -- | 1 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.1 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 5.8 | 5.06 |
| Camera | |
| -- | 3.20 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 0 | 6.27 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| 2.4 | 5.6 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 192 hours standby time |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
The Galaxy Tab 2 (7.0) LTE is a lot better than the COWON D3, getting a global score of 61.7 against 33. The Galaxy Tab 2 (7.0) LTE is a somewhat thinner but extremely heavier portable tablet than the COWON D3. The COWON D3 has a sharper display than Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, because although it has a lot worse resolution of 800 x 480 and a lot smaller display, it also counts with a greater display density.
Galaxy Tab 2 (7.0) LTE counts with a much faster CPU than COWON D3, because it has a graphics processor and a greater number of cores (and faster). The COWON D3 has a better storage for games and applications than Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, because although it has no SD card slot, it also counts with more internal storage capacity.
Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE counts with a greater camera than COWON D3. Galaxy Tab 2 (7.0) LTE features a much longer battery performance than COWON D3.
Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE costs the same than COWON D3, which makes this tablet an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.