|
|
| Global Score | |
| 33 | 51.2 |
| Basic Information | |
| Cowon | Verizon |
| Android | Android 4.2.2 |
| -- | 2013-11-05 |
| 4.58 x 2.53 x 0.46 inches | 7.72 x 4.94 x 0.40 inches |
| 4.23 ounces | 12.70 ounces |
| Black and Purple | -- |
| $ 130.00 | $ 125.00 |
| Display / Screen | |
| 3.7 inches | 7 inches |
| 480 x 800 pixels | 1280 x 800 pixels |
| AMOLED | IPS LCD |
| 252 pixels per inch | 216 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7.6 | 7.6 |
| processor | Quad-Core 1200 MHz processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | Yes GPU |
| 5.76 | 8.1 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 5.8 | 4.62 |
| Camera | |
| -- | 3.20 MP + 0.30 MP |
| -- | 1920 x 1080 (12 fps) (Full HD) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (22 fps) (HD) slow motion video |
| 0 | 6.27 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) and EV-DO A |
| 2.4 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 4000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 157 hours standby time |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
| FM Radio | -- |
Verizon Wireless Ellipsis 7 is way better than COWON D3, having a 51.2 score against 33. Verizon Wireless Ellipsis 7 is a thinner but heavier portable tablet than the COWON D3. Verizon Wireless Ellipsis 7 counts with a really superior hardware performance than COWON D3, because it has a greater number of faster cores.
Verizon Wireless Ellipsis 7 counts with a display that is very similar to COWON D3's screen, because although the Verizon Wireless Ellipsis 7 has a bit worse display pixels density, it also counts with a lot larger display and a way better 800 x 1280 resolution. Verizon Wireless Ellipsis 7 features a much better camera than COWON D3.
COWON D3 counts with a very superior storage to install applications and games than Verizon Wireless Ellipsis 7, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 24 GB more internal storage capacity. Verizon Wireless Ellipsis 7 counts with a really longer battery life than COWON D3.
Verizon Wireless Ellipsis 7 not only is the best tablets in this comparison, but it's also a bit cheaper.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.