| Global Score | |
| 68.8 | 57.5 |
| Basic Information | |
| Huawei | Acer |
| HarmonyOS | Windows 8 |
| 2024-12-26 | 2012-06-04 |
| -- | 10.18 x 6.60 x 0.35 inches |
| 20.46 ounces | 20.46 ounces |
| Black, Gold and White | -- |
| -- | $ 105.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 10.1 inches |
| -- | 1366 x 768 pixels |
| OLED | TFT |
| -- | 155 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 6.6 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | -- |
| processor | Intel Atom Z2760 (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | PowerVR SGX545 (533 MHz) GPU |
| 6.21 | 8.55 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 10.89 | 6.38 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| Nano SIM | -- |
| 3.6 | 2.4 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 3540mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 10.32 | 5.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth |
| GPS | -- |
| -- | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Gyroscope |
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has a general score of 68.8, which is better than the Acer Iconia W510's score of 57.5. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) comes with HarmonyOS operating system, and Acer Iconia W510 works with Windows 8 operating system. The Acer Iconia W510 has a much more powerful processor than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has lesser processing cores and a smaller amount of RAM, it also counts with an extra graphics processor.
Acer Iconia W510 counts with a much better looking display than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a way smaller display. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features a way better camera than Acer Iconia W510, because it has a back-facing camera with a much higher resolution and a lot higher (4K) video definition.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with a lot bigger memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Acer Iconia W510, because although it has no external memory slot, it also counts with 256 GB internal memory capacity. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with a very superior battery performance than Acer Iconia W510, because it has 10100mAh of battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.