| Global Score | |
| 68.8 | 58.7 |
| Basic Information | |
| Huawei | HTC |
| HarmonyOS | Android 3.2, 2.3.3 |
| 2024-12-26 | 2011-02-15 |
| -- | 7.69 x 4.80 x 0.52 inches |
| 20.46 ounces | 14.82 ounces |
| Black, Gold and White | -- |
| -- | $ 265.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 7 inches |
| -- | 1024 x 600 pixels |
| OLED | TFT |
| -- | 170 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 6.7 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1500 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 1 GB (333 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 6.21 | 8.01 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 10.89 | 6.82 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| Nano SIM | SIM |
| 3.6 | 3.5 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 1470 hours standby time |
| 10.32 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has a general score of 68.8, which is much better than the HTC Flyer's general score of 58.7. Although the Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) is notably heavier than the HTC Flyer, it's thinner and also much newer. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with HarmonyOS operating system, while HTC Flyer comes with Android 3.2 operating system.
HTC Flyer counts with a much better performing processing unit than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has 7 lesser CPU cores (although faster) and a smaller amount of RAM memory, it also counts with an extra GPU. HTC Flyer features a much sharper screen than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a much smaller screen.
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features a much greater memory capacity to store more apps and games than HTC Flyer, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 224 GB more internal memory capacity. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) captures way better videos and photos than HTC Flyer, because it has a back camera with way more megapixels and a much better 3840x2160 video resolution.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with a very superior battery lifetime than HTC Flyer, because it has a 153% greater battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.