| Global Score | |
| 68.8 | 63.6 |
| Basic Information | |
| Huawei | HTC |
| HarmonyOS | Android 3.1 |
| 2024-12-26 | 2011-08-31 |
| -- | 9.87 x 7.00 x 0.51 inches |
| 20.46 ounces | 25.00 ounces |
| Black, Gold and White | Black |
| -- | $ 239.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 10.1 inches |
| -- | 1280 x 768 pixels |
| OLED | LCD |
| -- | 148 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 7 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | Qualcomm Snapdragon S3 APQ8060 chipset |
| processor | Scorpion (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 220 (266 MHz) GPU |
| 6.21 | 8.28 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 8.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 10.89 | 7.37 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| Nano SIM | SIM |
| 3.6 | 5.9 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 7300mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 900 hours standby time |
| 10.32 | 8.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) is just a bit better than the HTC Jetstream, having a 68.8 score against 63.6. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) comes with HarmonyOS operating system, and HTC Jetstream comes with Android 3.1 operating system. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) body is a lot newer, somewhat lighter and a lot thinner than HTC Jetstream.
HTC Jetstream features a very superior processing power than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has an inferior number of cores and 11 GB lesser RAM memory, it also counts with an additional GPU. The HTC Jetstream has an incredibly better looking display than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a way smaller display.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has much more memory to store more games and applications than HTC Jetstream, because although it has no SD memory slot, it also counts with 224 GB more internal storage capacity. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has a really longer battery life than HTC Jetstream, because it has 10100mAh of battery capacity instead of 7300mAh.
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) captures much clearer photographs and videos than HTC Jetstream, because it has a lot better 50 mega-pixels resolution camera and a much better video quality.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.