| Global Score | |
| 68.8 | 60.1 |
| Basic Information | |
| Huawei | Lenovo |
| HarmonyOS | Android 5.0 |
| 2024-12-26 | 0000-00-00 |
| -- | 8.27 x 4.92 x 0.35 inches |
| 20.46 ounces | 11.64 ounces |
| Black, Gold and White | Blue, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 259.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 8 inches |
| -- | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| -- | 189 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 7.1 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | MediaTek MT8732 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A53 (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | ARM Mali-T760 MP2 (Dual-Core 416 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.36 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 5.72 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | -- |
| 10.89 | 6.05 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM, Dual SIM |
| 3.6 | 5.9 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 4200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 10.32 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has a global score of 68.8, which is much better than Lenovo TAB 2 A8's global score of 60.1. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) is a a lot heavier but extremely thinner tablet than Lenovo TAB 2 A8. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with HarmonyOS OS, while Lenovo TAB 2 A8 comes with Android 5.0 OS.
The Lenovo TAB 2 A8 has a way better hardware performance than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has 11 GB lesser RAM memory and less cpu cores , it also counts with a GPU and a 64 bits CPU. Lenovo TAB 2 A8 features a way better looking display than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a lot smaller screen.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features a much better camera than Lenovo TAB 2 A8, because it has a back-facing camera with a lot better resolution. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features a lot bigger storage capacity to store more apps and games than Lenovo TAB 2 A8, because although it has no SD extension slot, it also counts with more internal memory.
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has a superior battery life than Lenovo TAB 2 A8, because it has a 10100mAh battery capacity instead of 4200mAh.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.