| Global Score | |
| 68.8 | 58.6 |
| Basic Information | |
| Huawei | LG |
| HarmonyOS | Android 5.0, 4.4.2 |
| 2024-12-26 | -- |
| -- | 8.30 x 4.89 x 0.39 inches |
| 20.46 ounces | 12.06 ounces |
| Black, Gold and White | Black, Blue, Orange and White |
| -- | $ 105.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 8 inches |
| -- | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| -- | 189 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 7.4 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 8926 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 10.89 | 6.05 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| Nano SIM | -- |
| 3.6 | 3 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 4200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 10.32 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) is much better than LG G Pad 8.0, having a overall score of 68.8 against 58.6. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) works with HarmonyOS operating system, and LG G Pad 8.0 has Android 5.0 operating system. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) body is much heavier but much thinner than the LG G Pad 8.0.
LG G Pad 8.0 features a much better looking display than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a lot smaller screen. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with a much better memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than LG G Pad 8.0, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with more internal storage.
LG G Pad 8.0 counts with an extremely better processor than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has 4 less processing cores and a smaller amount of RAM memory, it also counts with an additional graphics processor. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features a very superior camera than LG G Pad 8.0, because it has a much higher (4K) video quality and a camera with much more MP.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with a superior battery lifetime than LG G Pad 8.0, because it has a 140 percent greater battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.