| Global Score | |
| 68.8 | 75.8 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| HarmonyOS | Android 4.4.2, 4.3 |
| 2024-12-26 | 2013-09-04 |
| -- | 9.57 x 6.75 x 0.31 inches |
| 20.46 ounces | 19.29 ounces |
| Black, Gold and White | Black and White |
| -- | $ 610.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 10.1 inches |
| -- | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| -- | 299 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 8.4 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 10.89 | 6.49 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EV-DO A, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 3.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 8220mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 43 hours talk time |
| 10.32 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) has a global score of 75.8, which is much better than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025)'s global score of 68.8. The Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) comes with Android 4.4.2 OS, while Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) comes with HarmonyOS OS.
Galaxy Note 10.1 (2014) has a much greater performance than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has less RAM and an inferior number of cores (although they are faster), it also counts with a graphics processing unit. The Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) has a much sharper display than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a way smaller display.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has much more storage for games and applications than Galaxy Note 10.1 (2014), because although it has no external memory card slot, it also counts with 256 GB internal storage capacity. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has better battery performance than Samsung Galaxy Note 10.1 (2014), because it has a 10100mAh battery size.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with a way better camera than Galaxy Note 10.1 (2014), because it has a camera in the back with a much higher resolution and a way better video definition.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.