| Global Score | |
| 68.8 | 69.2 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| HarmonyOS | Android 4.4.2, 4.2.2, 4.1.2 |
| 2024-12-26 | 2013-02-24 |
| -- | 8.30 x 5.35 x 0.31 inches |
| 20.46 ounces | 11.92 ounces |
| Black, Gold and White | -- |
| -- | $ 285.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 8 inches |
| -- | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| -- | 189 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 7 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | Samsung Exynos 4 Quad (Exynos 4412) chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1600 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 2 GB RAM |
| Yes GPU | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.18 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 10.89 | 6.82 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | SIM |
| 3.6 | 6.4 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 4600mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 10.32 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Note 8.0 has a general score of 69.2, which is slightly better than the Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025)'s global score of 68.8. The Samsung Galaxy Note 8.0 has Android 4.4.2 operating system, and Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has HarmonyOS operating system.
The Samsung Galaxy Note 8.0 has a much faster CPU than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has a smaller amount of RAM memory and an inferior number of cores (although faster), it also counts with an additional GPU. The Samsung Galaxy Note 8.0 counts with a much sharper display than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a way smaller screen.
Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with a way bigger storage for applications, games, photos and videos than Galaxy Note 8.0, because although it has no external memory card slot, it also counts with 256 GB internal memory. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) takes a lot better photographs and videos than Samsung Galaxy Note 8.0, because it has a back facing camera with lot more MP and a much higher video resolution.
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with a superior battery duration than Samsung Galaxy Note 8.0, because it has a 10100mAh battery size.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.