| Global Score | |
| 68.8 | 62.7 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| HarmonyOS | Android 4.0 |
| 2024-12-26 | 2012-10-09 |
| -- | 10.10 x 6.90 x 0.38 inches |
| 20.46 ounces | 20.64 ounces |
| Black, Gold and White | -- |
| -- | $ 420.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 10.1 inches |
| -- | 1280 x 800 pixels |
| OLED | Super PLS LCD |
| -- | 149 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 6.6 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 1 GB (500 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 6.21 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 5.06 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 3.00 MP + 0.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | -- |
| 10.89 | 5.5 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and EV-DO A |
| Nano SIM | -- |
| 3.6 | 5.5 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 7000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 10.32 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) is slightly better than the Galaxy Tab 2 10.1, with a 68.8 score against 62.7. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025)'s design is way newer, a little lighter and extremely thinner than the Galaxy Tab 2 10.1. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with HarmonyOS operating system, while Galaxy Tab 2 10.1 works with Android 4.0 operating system.
Samsung Galaxy Tab 2 10.1 has a very superior hardware performance than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has a smaller amount of RAM and an inferior number of cores (although they are faster), it also counts with a graphics processing unit. The Galaxy Tab 2 10.1 counts with a much more vibrant screen than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a really smaller display.
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with a much better camera than Galaxy Tab 2 10.1, because it has a much more megapixels back-facing camera. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has a much better memory for games and applications than Galaxy Tab 2 10.1, because although it has no external memory slot, it also counts with 256 GB internal storage capacity.
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has a way better battery duration than Galaxy Tab 2 10.1, because it has 10100mAh of battery capacity against 7000mAh.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.