| Global Score | |
| 68.8 | 61.7 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| HarmonyOS | Android 4.1, 4.0 |
| 2024-12-26 | 2012-08-15 |
| -- | 7.63 x 4.82 x 0.41 inches |
| 20.46 ounces | 12.20 ounces |
| Black, Gold and White | -- |
| -- | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 7 inches |
| -- | 1024 x 600 pixels |
| OLED | Super PLS LCD |
| -- | 170 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 6.7 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1200 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 1 GB (500 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 6.21 | 8.1 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 5.06 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 3.20 MP + 0.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 10.89 | 6.27 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| Nano SIM | -- |
| 3.6 | 5.6 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 192 hours standby time |
| 10.32 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has a global score of 68.8, which is much better than Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE's score of 61.7. Even though the Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) is notably heavier than the Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, it's extremely thinner and also noticeably newer. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) works with HarmonyOS OS, while Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE works with Android 4.1 OS.
The Galaxy Tab 2 (7.0) LTE features an extremely better CPU than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has a lower amount of RAM memory and less cpu cores , it also counts with an extra graphics processor. Galaxy Tab 2 (7.0) LTE features a much sharper display than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a way smaller display.
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) features a way bigger memory capacity to install applications and games than Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 256 GB internal memory. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has a very superior camera than Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, because it has a way better 3840x2160 (4K) video definition and a much higher 50 mega-pixels resolution back-facing camera.
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with a superior battery lifetime than Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, because it has a 153% bigger battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.