| Global Score | |
| 68.8 | 64.8 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| HarmonyOS | Android 4.0.4, 3.2 |
| 2024-12-26 | 2011-09-01 |
| -- | 7.74 x 5.24 x 0.31 inches |
| 20.46 ounces | 11.82 ounces |
| Black, Gold and White | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 675.00 |
| Display / Screen | |
| 13.2 inches | 7.7 inches |
| -- | 1280 x 800 pixels |
| OLED | Super AMOLED Plus |
| -- | 196 pixels per inch |
| 1000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.9 | 7.4 |
| Performance | |
| Kirin T92 chipset | -- |
| processor | Dual-Core 1400 MHz processor |
| 12 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 6.21 | 8.19 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.02 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 16.00 MP | 3.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 10.89 | 5.61 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| Nano SIM | SIM |
| 3.6 | 3.9 |
| Battery Life | |
| 10100mAh Battery | 5100mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 10.32 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Gyroscope and Light Sensor |
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) is a little bit better than the Galaxy Tab 7.7, with a global score of 68.8 against 64.8. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) works with HarmonyOS operating system, and Galaxy Tab 7.7 counts with Android 4.0.4 operating system. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) is a notably newer and extremely thinner tablet device than Galaxy Tab 7.7, although it's also notably heavier.
Samsung Galaxy Tab 7.7 features a much more vibrant screen than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), although it has a way smaller screen. Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) counts with a very superior memory to install applications and games than Galaxy Tab 7.7, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 256 GB internal storage capacity.
The Galaxy Tab 7.7 counts with a lot better processing power than Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025), because although it has 6 lesser processing cores and 11 GB less RAM memory, it also counts with an extra graphics processing unit. The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) has a really longer battery lifetime than Samsung Galaxy Tab 7.7, because it has a 10100mAh battery size.
The Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) takes much better photographs and videos than Samsung Galaxy Tab 7.7, because it has a lot more MP back-facing camera and a lot higher video resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.