|
|
| Global Score | |
| 34.9 | 35.3 |
| Basic Information | |
| Lenovo | Archos |
| Android 4.0 | Android 4.1 |
| -- | 2012-08-29 |
| 20.46 ounces | 11.64 ounces |
| Black | -- |
| $ 389.00 | $ 95.00 |
| Display / Screen | |
| 10 inches | 7 inches |
| -- | 1024 x 600 pixels |
| IPS LCD | -- |
| 151 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 7.2 |
| processor | Dual-Core 1600 MHz processor |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.19 |
| Storage | |
| -- | 8 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 5.06 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.90 MP | -- |
| 5.94 | 0 |
| Networks | |
| Wi-Fi | -- |
| 2.4 | 0 |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 1.36 |
| Other Features | |
| Bluetooth | -- |
| Accelerometer | Accelerometer |
ARCHOS GamePad has a global score of 35.3, which is a little bit better than Lenovo Ideatab S2110A's general score of 34.9. These tablets have Android OS (Operating System), but ARCHOS GamePad has a newer 4.1 version and Lenovo Ideatab S2110A has Android 4.0. ARCHOS GamePad has a lot better display than Lenovo Ideatab S2110A, because although it has a lot smaller display, it also counts with a little bit more pixels per inch in the screen.
The ARCHOS GamePad has a lot better performance than Lenovo Ideatab S2110A, because it has a greater number of faster cores and a graphics processor. Lenovo Ideatab S2110A features a much better camera than ARCHOS GamePad. ARCHOS GamePad counts with a way bigger storage for games and applications than Lenovo Ideatab S2110A.
ARCHOS GamePad features a battery life that's just as good as the battery life in Lenovo Ideatab S2110A.
Even being the best tablet in our current comparison, the ARCHOS GamePad is also by far the cheapest.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.