| Global Score | |
| 34.9 | 66.9 |
| Basic Information | |
| Lenovo | Samsung |
| Android 4.0 | Android 4.4 |
| -- | 2014-09-04 |
| -- | 8.39 x 4.97 x 0.38 inches |
| 20.46 ounces | 13.00 ounces |
| Black | -- |
| $ 389.00 | $ 370.00 |
| Display / Screen | |
| 10 inches | 8 inches |
| -- | 800 x 1280 pixels |
| IPS LCD | TFT |
| 151 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 400 8026 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| -- | 1,5 GB RAM |
| GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.37 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 6.16 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.90 MP | 3.10 MP + 1.20 MP |
| -- | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 5.94 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE and GPRS |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 6.9 |
| Battery Life | |
| -- | 4450mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 31 hours talk time |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Galaxy Tab Active has a score of 66.9, which is way better than the Lenovo Ideatab S2110A's 34.9 overall score. Both tablets in this comparison review come with Android operating system, but Galaxy Tab Active has the newer 4.4 version while Lenovo Ideatab S2110A has Android 4.0 version, providing you a couple nice extra features and better performance.
Galaxy Tab Active features a very superior processor than Lenovo Ideatab S2110A, because it has a larger number of cores and an extra GPU. The Galaxy Tab Active features a lot better screen than Lenovo Ideatab S2110A, because although it has a really smaller screen, it also counts with more pixels per screen inch.
Galaxy Tab Active counts with a lot bigger storage capacity to install applications and games than Lenovo Ideatab S2110A. Samsung Galaxy Tab Active features a much longer battery performance than Lenovo Ideatab S2110A. The Galaxy Tab Active shoots clearer videos and photos than Lenovo Ideatab S2110A, although it has a back facing camera with much less megapixels.
Even being the best tablet between the ones we are comparing here, the Galaxy Tab Active is also a bit cheaper.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.