| Global Score | |
| 59.6 | 66.7 |
| Basic Information | |
| Lenovo | Samsung |
| Android 4.4 | Windows RT |
| 2014-09-03 | 2012-08-29 |
| -- | 10.46 x 6.62 x 0.35 inches |
| 10.55 ounces | 20.11 ounces |
| Black, Blue, White and Yellow | -- |
| $ 249.00 | $ 650.00 |
| Display / Screen | |
| 8 inches | 10.1 inches |
| 1200 x 1920 pixels | 1366 x 768 pixels |
| IPS LCD | LCD |
| 283 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 8.2 | 6.6 |
| Performance | |
| Intel Atom chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus APQ8060A chipset |
| Z3745 (Quad-Core 1860 MHz) processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 2 GB RAM | 2 GB (500 MHz) RAM |
| Intel HD Graphics GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 8.64 | 8.46 |
| Storage | |
| 16 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 4.4 | 9.46 |
| Camera | |
| 8.00 MP + 1.60 MP | 5.00 MP + 1.90 MP |
| f/2.20 aperture | -- |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 7.37 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| LTE (4G) | -- |
| 4.8 | 2.4 |
| Battery Life | |
| 4290mAh Li-Ion Battery | 8200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 6.16 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 4.0 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer and Compass | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Samsung Ativ Tab is better than the Lenovo Tab S8-50, having a 66.7 score against 59.6. Samsung Ativ Tab works with Windows RT OS, and Lenovo Tab S8-50 works with Android 4.4 OS. The Lenovo Tab S8-50 features a little bit better processing power than Samsung Ativ Tab, because although it has doesn't have a graphics co-processor, and they both have a 2 GB RAM, the Lenovo Tab S8-50 also counts with more cpu cores.
The Lenovo Tab S8-50 counts with an incredibly better screen than Samsung Ativ Tab, because although it has a really smaller screen, it also counts with a much better 1920 x 1200 resolution and a lot more pixels per inch of display. Samsung Ativ Tab has a lot bigger storage capacity for applications and games than Lenovo Tab S8-50, because it has more internal memory capacity.
Lenovo Tab S8-50 captures a lot better pictures and videos than Samsung Ativ Tab, because it has a lot more mega-pixels camera. The Samsung Ativ Tab counts with a very superior battery life than Lenovo Tab S8-50, because it has a 91 percent larger battery capacity.
Although Samsung Ativ Tab is a better device, it is a lot more expensive than the Lenovo Tab S8-50, and it doesn't have such a good quality/price relation as Lenovo Tab S8-50. If you are trying to save some dollars, you can get the Lenovo Tab S8-50, letting go some specs and features, but you will get the most with your budget.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.