| Global Score | |
| 43.8 | 46.3 |
| Basic Information | |
| Maxwest | Archos |
| Android 4.1 | Android 4.1 |
| -- | 2013-01-10 |
| 9.92 x 6.99 x 0.37 inches | 10.35 x 6.85 x 0.41 inches |
| -- | 22.93 ounces |
| White | -- |
| $ 79.00 | $ 75.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 10.1 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1280 x 800 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 149 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 6.2 | 6.6 |
| processor | Dual-Core 1600 MHz processor |
| 2 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) GPU |
| 5.94 | 8.91 |
| Storage | |
| 16 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 4.4 | 5.06 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 2.00 MP |
| 5.94 | 4.73 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| 6000mAh Battery | Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 7.52 | 1.36 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth |
| GPS | -- |
| Accelerometer, Compass and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
ARCHOS 101 Titanium is just a bit better than Maxwest ORBIT 10QC, getting a 46.3 score against 43.8. Both of these devices come with the same Android 4.1 operating system. ARCHOS 101 Titanium features a little bit better looking display than Maxwest ORBIT 10QC. They have a better pixel amount in each inch of screen, the same exact 800 x 1280px resolution and a display of the same size.
ARCHOS 101 Titanium features a really superior performance than Maxwest ORBIT 10QC, because although it has a lower number of cores and lesser RAM memory, it also counts with a graphics co-processor. The Maxwest ORBIT 10QC features a lot better camera than ARCHOS 101 Titanium, because it has a camera with much more megapixels.
ARCHOS 101 Titanium features a better memory capacity for apps and games than Maxwest ORBIT 10QC, because although it has 0 less internal storage capacity, it also counts with a SD memory card expansion slot that allows up to 64 GB. The Maxwest ORBIT 10QC features a very superior battery duration than ARCHOS 101 Titanium.
The ARCHOS 101 Titanium not only is the best tablets of the ones we are comparing, but it's also a bit cheaper, making it easy to pick between these tablets.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.