Maxwest ORBIT 10QC is a mid level device, having an enormous 10.1" multi-touch screen, a good Quad-Core processing unit ticking at megahertz, and 2 cameras, a 5 MP back facing camera and a 1.3 MP front camera.
Maxwest equipped the Maxwest ORBIT 10QC with a fast MHz Quad-Core CPU and a large 2 GB of RAM memory. This tablet comes with a quite large 16 GB internal storage memory and even though it doesn't include an SD memory slot, it is enough to store hundreds of applications and games, but it might not be suitable if you are planning to install some of the largest games available nowadays or taking tons of pictures and videos.
This tablet has a beautiful design, with a thickness of just 0.37 inches. This device is just 9.92" long and 6.99" wide, but it manages to hold a 10.1 inches display. This tablet is for sale in white color.
The Maxwest ORBIT 10QC is equipped with two cameras, a 5 MP back facing camera and a 1.3 megapixels front camera.
The Maxwest ORBIT 10QC is equipped with a good level 10.1" screen with a 800 x 1280 resolution, which makes everything look quite good. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
The Maxwest ORBIT 10QC includes wi-fi capability (but it can't share it with other devices around, acting as a hotspot). This device doesn't use a SIM card, because it is not a GSM tablet.
This device features a 6000 mAh massive battery, enough to provide this tablet with a great battery duration.
The Maxwest ORBIT 10QC also includes a few useful characteristics as Bluetooth and GPS (Global Positioning System), and a couple sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
This tablet is being sold for $ 79, which is a very high price for this kind of tablet.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Maxwest |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Dimensions: | 9.92 x 6.99 x 0.37 inchesMetric25.2 x 17.75 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | White |
| Price: | $ 79.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 10.1 inchesMetric25.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 800 pixels |
| Pixel density: | 149 pixels per inchMetric58.66 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 6000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.