| Global Score | |
| 43.8 | 55.4 |
| Basic Information | |
| Maxwest | Acer |
| Android 4.1 | Android 4.1 |
| -- | 2013-06-01 |
| 9.92 x 6.99 x 0.37 inches | 8.22 x 5.74 x 0.44 inches |
| -- | 14.39 ounces |
| White | Black and White |
| $ 79.00 | $ 80.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 7.9 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1024 x 768 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 149 pixels per inch | 162 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 6.2 | 7.1 |
| Performance | |
| -- | MediaTek MT8125 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 2 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | PowerVR SGX544 (384 MHz) GPU |
| 5.94 | 8.28 |
| Storage | |
| 16 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 4.4 | 5.72 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 5.94 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| 6000mAh Battery | 4960mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 7.52 | 6.72 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Compass and Light Sensor | Accelerometer and Gyroscope |
The Acer Iconia A1 is much better than the Maxwest ORBIT 10QC, having a general score of 55.4 against 43.8. Both of these tablets have the same Android 4.1 operating system. Acer Iconia A1 counts with a more vivid screen than Maxwest ORBIT 10QC, because although it has a way smaller display and a little bit worse resolution of 768 x 1024px, it also counts with a little bit more pixels per inch in the display.
Acer Iconia A1 has a much better performance than Maxwest ORBIT 10QC, because although it has 1 GB lesser RAM memory, and they both have a Quad-Core CPU, the Acer Iconia A1 also counts with an additional GPU. The Acer Iconia A1 has a way bigger storage to install applications and games or saving photos and videos than Maxwest ORBIT 10QC, and although they both have equal 16 GB internal storage capacity, the Acer Iconia A1 also has an external memory card slot that holds a maximum of 32 GB.
Acer Iconia A1 shoots much better photos and videos than Maxwest ORBIT 10QC. Both of them have a 5 mega pixels resolution back camera. The Maxwest ORBIT 10QC features greater battery performance than Acer Iconia A1, because it has 6000mAh of battery capacity.
The Acer Iconia A1 is a little more expensive than Maxwest ORBIT 10QC, but you can get a much better tablet for that extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.