| Global Score | |
| 43.8 | 55.2 |
| Basic Information | |
| Maxwest | Lenovo |
| Android 4.1 | Android 4.2 |
| -- | 2013-02-24 |
| 9.92 x 6.99 x 0.37 inches | 7.64 x 4.72 x 0.43 inches |
| -- | 11.99 ounces |
| White | Black and White |
| $ 79.00 | $ 79.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 7 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1024 x 600 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 149 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 6.2 | 6.7 |
| Performance | |
| -- | MediaTek MT8125 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 2 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | PowerVR SGX544 (384 MHz) GPU |
| 5.94 | 8.28 |
| Storage | |
| 16 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 4.4 | 7.56 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| 5.94 | 5.94 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | HSPA |
| 2.4 | 3 |
| Battery Life | |
| 6000mAh Battery | 3500mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 7.52 | 5.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Compass and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Lenovo IdeaTab A3000 is a lot better than Maxwest ORBIT 10QC, with a general score of 55.2 against 43.8. These devices include Android OS (Operating System), but Lenovo IdeaTab A3000 has a newer 4.2 version while Maxwest ORBIT 10QC has Android 4.1. The Lenovo IdeaTab A3000 features a bit more vivid display than Maxwest ORBIT 10QC, because although it has a lot smaller display and a lot worse 600 x 1024 resolution, it also counts with a quite greater display density.
The Lenovo IdeaTab A3000 has a much greater storage for applications, games, photos and videos than Maxwest ORBIT 10QC, because it has 16 GB more internal memory and a slot for an external memory card that holds a maximum of 64 GB. Lenovo IdeaTab A3000 features a very superior processing power than Maxwest ORBIT 10QC, because although it has lesser RAM memory, and they both have 4 processing cores, the Lenovo IdeaTab A3000 also counts with an extra graphics co-processor.
The Maxwest ORBIT 10QC and the Lenovo IdeaTab A3000 feature really similar cameras, they have a same resolution camera in the back. Maxwest ORBIT 10QC counts with a way better battery life than Lenovo IdeaTab A3000, because it has 6000mAh of battery capacity.
The Lenovo IdeaTab A3000 costs the same than the Maxwest ORBIT 10QC, making it an easy decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.