| Global Score | |
| 43.8 | 47.9 |
| Basic Information | |
| Maxwest | Archos |
| Android 4.1 | Android 4.3 |
| -- | 2014-02-20 |
| 9.92 x 6.99 x 0.37 inches | 8.39 x 6.10 x 0.44 inches |
| White | -- |
| $ 79.00 | $ 75.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 8 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1024 x 768 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 149 pixels per inch | 160 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 6.2 | 6.7 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm MSM8926 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 2 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 5.94 | 8.37 |
| Storage | |
| 16 GB internal memory | 4 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 4.4 | 4.26 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 2.00 MP + 0.30 MP |
| 5.94 | 5.17 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G) and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 4.9 |
| Battery Life | |
| 6000mAh Battery | 3000mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 7.52 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Compass and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
ARCHOS 80 Helium 4G is slightly better than the Maxwest ORBIT 10QC, having a overall score of 47.9 against 43.8. Both tablets we are comparing here use Android operating system, but ARCHOS 80 Helium 4G has a more recent 4.3 version and Maxwest ORBIT 10QC has Android 4.1, so it gives you a couple additional features.
The ARCHOS 80 Helium 4G counts with a very superior hardware performance than Maxwest ORBIT 10QC, because although it has a lower amount of RAM, and they both have a Quad-Core processor, the ARCHOS 80 Helium 4G also counts with a graphics processor. ARCHOS 80 Helium 4G counts with a little bit better looking screen than Maxwest ORBIT 10QC, because although it has a little bit lower 768 x 1024 resolution and a lot smaller display, it also counts with a little bit greater pixels quantity in each inch of screen.
Maxwest ORBIT 10QC takes much better photos and videos than ARCHOS 80 Helium 4G, because it has a way better resolution camera in the back. The Maxwest ORBIT 10QC counts with a bit bigger memory for games and applications than ARCHOS 80 Helium 4G, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 12 GB more internal storage.
Maxwest ORBIT 10QC features a much better battery performance than ARCHOS 80 Helium 4G, because it has a 100 percent greater battery capacity.
ARCHOS 80 Helium 4G is not only the best tablets in our current comparison, but it's also cheaper than the other tablet.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.