| Global Score | |
| 32.4 | 55.4 |
| Basic Information | |
| Maxwest | Acer |
| Android 4.1 | Android 4.1 |
| -- | 2013-06-01 |
| 7.60 x 4.69 x 0.37 inches | 8.22 x 5.74 x 0.44 inches |
| -- | 14.39 ounces |
| Black | Black and White |
| $ 79.00 | $ 80.00 |
| Display / Screen | |
| 7 inches | 7.9 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1024 x 768 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 216 pixels per inch | 162 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.1 |
| Performance | |
| -- | MediaTek MT8125 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | PowerVR SGX544 (384 MHz) GPU |
| 5.94 | 8.28 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 5.72 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| HSPA, EDGE and GPRS | -- |
| Dual SIM | -- |
| 3.3 | 2.4 |
| Battery Life | |
| -- | 4960mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.72 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer and Compass | Accelerometer and Gyroscope |
| Digital TV Broadcast | -- |
Acer Iconia A1 is much better than Maxwest ORBIT TAB PHONE 7DC, getting a 55.4 score against 32.4. These devices use the same Android 4.1 OS, so both of them should provide the same operating system features. The Acer Iconia A1 has a bit more vivid display than Maxwest ORBIT TAB PHONE 7DC, because although it has a little worse 768 x 1024 resolution and a much worse screen density, it also counts with a little bigger screen.
The Acer Iconia A1 features a superior storage to install games and applications than Maxwest ORBIT TAB PHONE 7DC, because it has an external memory slot that supports up to 32 GB. Acer Iconia A1 features a much better processing power than Maxwest ORBIT TAB PHONE 7DC, and although they both have the same RAM memory amount, the Acer Iconia A1 also has a greater number of cores (and also faster) and an additional graphics co-processor.
The Acer Iconia A1 has a way better battery life than Maxwest ORBIT TAB PHONE 7DC. Acer Iconia A1 features a greater camera than Maxwest ORBIT TAB PHONE 7DC.
The Acer Iconia A1 is a little more expensive than the Maxwest ORBIT TAB PHONE 7DC, but it's still a great choice, because you can get a lot more features for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.