| Global Score | |
| 32.4 | 55.2 |
| Basic Information | |
| Maxwest | Lenovo |
| Android 4.1 | Android 4.2 |
| -- | 2013-02-24 |
| 7.60 x 4.69 x 0.37 inches | 7.64 x 4.72 x 0.43 inches |
| -- | 11.99 ounces |
| Black | Black and White |
| $ 79.00 | $ 79.00 |
| Display / Screen | |
| 7 inches | 7 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1024 x 600 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 216 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.7 |
| Performance | |
| -- | MediaTek MT8125 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | PowerVR SGX544 (384 MHz) GPU |
| 5.94 | 8.28 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 0.30 MP |
| 0 | 5.94 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| HSPA, EDGE and GPRS | HSPA |
| Dual SIM | -- |
| 3.3 | 3 |
| Battery Life | |
| -- | 3500mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 5.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| Accelerometer and Compass | Accelerometer and Light Sensor |
| Digital TV Broadcast | -- |
The Lenovo IdeaTab A3000 is way better than the Maxwest ORBIT TAB PHONE 7DC, getting a 55.2 score against 32.4. Both of these tablets work with Android operating system, but Lenovo IdeaTab A3000 has 4.2 version while Maxwest ORBIT TAB PHONE 7DC has Android 4.1, providing a lot of extra features. Lenovo IdeaTab A3000 features a much better performing CPU than Maxwest ORBIT TAB PHONE 7DC, and although they both have the same RAM amount, the Lenovo IdeaTab A3000 also has an extra graphics processor and a higher number of cores.
The Maxwest ORBIT TAB PHONE 7DC features just a bit better looking screen than Lenovo IdeaTab A3000, and although they both have a same size screen, the Maxwest ORBIT TAB PHONE 7DC also has a greater pixels count per inch in the screen and a better resolution of 800 x 1280. Lenovo IdeaTab A3000 counts with a much greater memory to install games and applications than Maxwest ORBIT TAB PHONE 7DC, because it has a slot for an SD memory card that supports up to 64 GB.
Lenovo IdeaTab A3000 takes much better videos and photos than Maxwest ORBIT TAB PHONE 7DC. Lenovo IdeaTab A3000 features a way better battery performance than Maxwest ORBIT TAB PHONE 7DC.
The Lenovo IdeaTab A3000 costs exactly the same than Maxwest ORBIT TAB PHONE 7DC.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.