| Global Score | |
| 31.4 | 54 |
| Basic Information | |
| Maxwest | Lenovo |
| Android 4.1 | Android 4.2 |
| -- | 2013-02-24 |
| 9.45 x 5.91 x 0.47 inches | 7.64 x 4.72 x 0.43 inches |
| -- | 11.99 ounces |
| Black, Gray and Red | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 115.00 | $ 120.00 |
| Display / Screen | |
| 9 inches | 7 inches |
| 800 x 480 pixels | 1024 x 600 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 104 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 5.7 | 6.7 |
| Performance | |
| -- | MediaTek MT8125 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 512 MB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | PowerVR SGX544 (384 MHz) GPU |
| 5.85 | 8.28 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 6.16 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 0.30 MP |
| 0 | 5.94 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| UMTS, EDGE and GPRS | HSPA |
| Dual SIM | -- |
| 2.8 | 3 |
| Battery Life | |
| 4300mAh Battery | 3500mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 6.16 | 5.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Compass and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Lenovo IdeaTab A3000 has an overall score of 54, which is way better than the Maxwest ORBIT TAB PHONE 9's 31.4 general score. These devices come with Android OS (Operating System), but the Lenovo IdeaTab A3000 has a newer 4.2 version and Maxwest ORBIT TAB PHONE 9 has Android 4.1 version, so it counts with some nice extra features and optimized performance.
Lenovo IdeaTab A3000 features a more vivid display than Maxwest ORBIT TAB PHONE 9, because although it has a lot smaller screen, it also counts with a better resolution of 600 x 1024px and a lot more pixels per inch in the display. Lenovo IdeaTab A3000 has a much greater storage capacity to store more apps and games than Maxwest ORBIT TAB PHONE 9, because it has an external memory slot that supports up to 64 GB.
The Lenovo IdeaTab A3000 counts with a way better processing power than Maxwest ORBIT TAB PHONE 9, because it has a greater amount of RAM memory, a graphics processor and a higher number of faster cores. Maxwest ORBIT TAB PHONE 9 features longer battery lifetime than Lenovo IdeaTab A3000, because it has a 4300mAh battery size.
Lenovo IdeaTab A3000 features a very superior camera than Maxwest ORBIT TAB PHONE 9.
Lenovo IdeaTab A3000 is a bit more expensive than the Maxwest ORBIT TAB PHONE 9, but it's still a good choice, because you can get a much better tablet for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.