| Global Score | |
| 57.4 | 61.8 |
| Basic Information | |
| Motorola | Asus |
| Android 3.2 | Android 4.2 |
| 2011-11-03 | 2013-06-03 |
| 10.00 x 6.83 x 0.35 inches | 10.42 x 7.18 x 0.37 inches |
| 21.13 ounces | 20.46 ounces |
| -- | Blue, Pink and White |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| $ 340.00 | $ 179.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 10 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| LCD | IPS LCD |
| 149 pixels per inch | 226 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 7.8 |
| Performance | |
| -- | Intel Atom Z2560 chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | CloverTrail+ (Dual-Core 1600 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 2 GB RAM |
| Yes GPU | PowerVR SGX544 (Dual-Core 200 MHz) GPU |
| 7.83 | 8.55 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 5.8 | 7.12 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 5.00 MP + 1.20 MP |
| 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 6.82 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 3.9 | 5.8 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 6760mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 720 hours standby time 10.5 hours talk time |
| 1.36 | 8.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Asus MeMO Pad FHD 10 has an overall score of 61.8, which is slightly better than Motorola Xoom 2's 57.4 general score. The Asus MeMO Pad FHD 10 construction is newer and a little bit lighter, but just a little thicker than the Motorola Xoom 2. These tablets include Android OS (Operating System), but Asus MeMO Pad FHD 10 has the newer 4.2 version while Motorola Xoom 2 has Android 3.2 version.
Asus MeMO Pad FHD 10 has just a little better hardware performance than Motorola Xoom 2, and although they both have a Dual-Core CPU, the Asus MeMO Pad FHD 10 also has an extra graphics co-processor and a larger amount of RAM memory. Asus MeMO Pad FHD 10 features a sharper screen than Motorola Xoom 2, because although it has a bit smaller screen, it also counts with a lot higher 1200 x 1920 pixels resolution and a way higher number of pixels per inch in the screen.
Motorola Xoom 2 has a much better camera than Asus MeMO Pad FHD 10. Both have the same resolution back facing camera, the same 1280x720 (HD) video definition and the same video frame rates. The Asus MeMO Pad FHD 10 features a very superior memory to install applications and games than Motorola Xoom 2, and although they both have equal internal memory, the Asus MeMO Pad FHD 10 also has a SD memory slot that allows a maximum of 32 GB.
Asus MeMO Pad FHD 10 has a superior battery lifetime than Motorola Xoom 2.
The Asus MeMO Pad FHD 10 is not only the best devices between the ones we are comparing here, but it's also a lot cheaper, which makes this tablet an obvious call.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.