| Global Score | |
| 57.4 | 60.4 |
| Basic Information | |
| Motorola | Huawei |
| Android 3.2 | Android 4.3 |
| 2011-11-03 | -- |
| 10.00 x 6.83 x 0.35 inches | 8.29 x 5.03 x 0.31 inches |
| 21.13 ounces | 12.70 ounces |
| -- | White |
| -- | Aluminium |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| $ 340.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 8 inches |
| 1280 x 800 pixels | 800 x 1280 pixels |
| LCD | IPS LCD |
| 149 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 200 8212 chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 302 (400 MHz) GPU |
| 7.83 | 8.37 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 5.8 | 4.62 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 6.82 | 6.6 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 3.9 | 4.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 4800mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Huawei MediaPad T1 8.0 is a little bit better than the Motorola Xoom 2, having a 60.4 score against 57.4. The Huawei MediaPad T1 8.0 is a somewhat thinner and lighter tablet device than Motorola Xoom 2. These tablets have Android OS (operating system), but the Huawei MediaPad T1 8.0 has 4.3 version while Motorola Xoom 2 has Android 3.2 version.
Huawei MediaPad T1 8.0 has a bit superior processing unit than Motorola Xoom 2, and although they both have the same RAM amount, the Huawei MediaPad T1 8.0 also has a higher number of cores and an additional graphics co-processor. The Huawei MediaPad T1 8.0 has a little sharper screen than Motorola Xoom 2, because although it has a lot smaller display, and they both have the same exact resolution of 1280 x 800px, the Huawei MediaPad T1 8.0 also counts with more pixels per display inch.
The Motorola Xoom 2 counts with a superior memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Huawei MediaPad T1 8.0, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with more internal memory capacity. Motorola Xoom 2 counts with just a bit better camera than Huawei MediaPad T1 8.0. Both have the same video resolution, the same 30 fps video frame rates and a same resolution camera in the back.
The Huawei MediaPad T1 8.0 features a much longer battery performance than Motorola Xoom 2.
The Huawei MediaPad T1 8.0 not only is the best tablets of the ones we are comparing here, but it's also very cheap compared to the other ones, making it very easy to pick between these tablets.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.