| Global Score | |
| 57.4 | 63.3 |
| Basic Information | |
| Motorola | Lenovo |
| Android 3.2 | Android 4.4 |
| 2011-11-03 | 0000-00-00 |
| 10.00 x 6.83 x 0.35 inches | 9.72 x 6.73 x 0.35 inches |
| 21.13 ounces | 17.64 ounces |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| $ 340.00 | $ 535.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 10.1 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| LCD | IPS LCD |
| 149 pixels per inch | 218 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 7.8 |
| Performance | |
| -- | MediaTek MT8732 chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | 64-bit ARM Cortex-A53 (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | ARM Mali-T760 MP2 (Dual-Core 416 MHz) GPU |
| 7.83 | 9.54 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD (up to 32 GB) external memory slot |
| 5.8 | 5.72 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution | -- |
| 6.82 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 3.9 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 7200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Lenovo TAB 2 A10-70 has a global score of 63.3, which is better than Motorola Xoom 2's global score of 57.4. Lenovo TAB 2 A10-70 is a somewhat lighter tablet than Motorola Xoom 2, but they have the same thickness. These tablets use Android OS (operating system), but Lenovo TAB 2 A10-70 has newer 4.4 version while Motorola Xoom 2 has Android 3.2, giving you some nice extra features and performance optimizations.
The Lenovo TAB 2 A10-70 counts with a way better processing power than Motorola Xoom 2, and although they both have a 1 GB RAM, the Lenovo TAB 2 A10-70 also has a 64-bits CPU, a larger number of cores and an additional graphics processor. Lenovo TAB 2 A10-70 counts with a much better looking display than Motorola Xoom 2, and although they both have a screen of the same size, the Lenovo TAB 2 A10-70 also has a higher number of pixels per inch in the screen and a much higher 1080 x 1920 resolution.
Motorola Xoom 2 takes a bit better pictures and videos than Lenovo TAB 2 A10-70, although it has a way worse 5 mega-pixels resolution back-facing camera. The Motorola Xoom 2 features just a bit bigger memory for applications and games than Lenovo TAB 2 A10-70, because although it has no SD card slot, it also counts with 16 GB more internal storage.
Lenovo TAB 2 A10-70 features a way better battery lifetime than Motorola Xoom 2.
The Lenovo TAB 2 A10-70 costs a lot more than Motorola Xoom 2, but it's still a good choice, as you can get a lot more features for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.