| Global Score | |
| 57.4 | 57.8 |
| Basic Information | |
| Motorola | Lenovo |
| Android 3.2 | Android 4.4, 4.2 |
| 2011-11-03 | -- |
| 10.00 x 6.83 x 0.35 inches | 10.30 x 7.10 x 0.30 inches |
| 21.13 ounces | 21.28 ounces |
| -- | Gray |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| $ 340.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 10.1 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1280 x 800 pixels |
| LCD | -- |
| 149 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 6.6 |
| Performance | |
| -- | MediaTek MT8125/8389 chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | PowerVR SGX544 (Dual-Core 200 MHz) GPU |
| 7.83 | 8.37 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 5.8 | 7.56 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 5.00 MP + 1.60 MP |
| 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 6.82 | 7.04 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | -- |
| SIM | Micro SIM |
| 3.9 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 9000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 9.6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The Lenovo Yoga Tablet 10 has a general score of 57.8, which is slightly better than Motorola Xoom 2's overall score of 57.4. The Lenovo Yoga Tablet 10 body is just a little bit heavier but somewhat thinner than the Motorola Xoom 2. Both devices we compare here use Android OS (operating system), but the Lenovo Yoga Tablet 10 has the newer 4.4 version while Motorola Xoom 2 has Android 3.2.
The Lenovo Yoga Tablet 10 counts with a bit better performance than Motorola Xoom 2, and although they both have 1 GB of RAM, the Lenovo Yoga Tablet 10 also has an additional graphics processing unit and a larger number of cores. The Motorola Xoom 2 features a little sharper screen than Lenovo Yoga Tablet 10. Both of them have a screen of the same size, exactly the same resolution of 800 x 1280 and a higher pixels number in each display inch.
Lenovo Yoga Tablet 10 features much more memory to store more apps and games than Motorola Xoom 2, and although they both have exactly the same internal memory capacity, the Lenovo Yoga Tablet 10 also has a SD card slot that admits a maximum of 64 GB. Lenovo Yoga Tablet 10 features a very superior battery duration than Motorola Xoom 2.
Lenovo Yoga Tablet 10 shoots a little bit better photos and videos than Motorola Xoom 2, and although they both have a 5 mega-pixels resolution camera, the Lenovo Yoga Tablet 10 also has a way better 1920x1080 video quality.
The Lenovo Yoga Tablet 10 not only is the best devices between the ones we are comparing, but it's also by far the cheapest, making this tablet an obvious call.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.