| Global Score | |
| 57.4 | 68.6 |
| Basic Information | |
| Motorola | Nokia |
| Android 3.2 | Windows RT 8.1 |
| 2011-11-03 | 2013-10-22 |
| 10.00 x 6.83 x 0.35 inches | 10.51 x 6.61 x 0.35 inches |
| 21.13 ounces | 21.69 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| $ 340.00 | $ 159.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 10.1 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| LCD | IPS LCD |
| 149 pixels per inch | 218 pixels per inch |
| -- | 665 cd/m2 brightness |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 8.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | Krait 400 (Quad-Core 2200 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 7.83 | 9.18 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 5.8 | 7.12 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 6.70 MP + 2.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| -- | 26.00mm focal length |
| -- | 0.29 inches (1/3.4") sensor |
| 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 6.82 | 8.25 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 3.9 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 8000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 600 hours standby time |
| 1.36 | 8.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Gyroscope |
Lumia 2520 is much better than Motorola Xoom 2, having a global score of 68.6 against 57.4. The Lumia 2520 works with Windows RT 8.1 OS, and Motorola Xoom 2 works with Android 3.2 OS. The Lumia 2520 body has the same thickness than Motorola Xoom 2, but it's just a little bit heavier. Nokia Lumia 2520 has a much more vibrant display than Motorola Xoom 2, and although they both have a screen of the same size, the Nokia Lumia 2520 also has a higher quantity of pixels per display inch and a lot better 1080 x 1920 resolution.
Lumia 2520 features a faster processing unit than Motorola Xoom 2, because it has an extra graphics co-processor, more RAM memory and a higher number of cores. Lumia 2520 counts with a much better storage to install games and applications than Motorola Xoom 2, and although they both have equal 32 GB internal memory capacity, the Lumia 2520 also has an external memory card slot that supports up to 32 GB.
The Nokia Lumia 2520 shoots greater photos and videos than Motorola Xoom 2, because it has a way better 1920x1080 (Full HD) video definition and a much more mega pixels back facing camera. The Lumia 2520 has a way better battery life than Motorola Xoom 2.
In addition to being the best tablet of the ones we are comparing, the Lumia 2520 is also by far the cheapest.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.