| Global Score | |
| 57.4 | 66.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| Android 3.2 | Windows RT |
| 2011-11-03 | 2012-08-29 |
| 10.00 x 6.83 x 0.35 inches | 10.46 x 6.62 x 0.35 inches |
| 21.13 ounces | 20.11 ounces |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| $ 340.00 | $ 650.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 10.1 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1366 x 768 pixels |
| LCD | LCD |
| 149 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 6.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus APQ8060A chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 2 GB (500 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 7.83 | 8.46 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 5.8 | 9.46 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 5.00 MP + 1.90 MP |
| 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 6.82 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | -- |
| SIM | -- |
| 3.9 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 8200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Samsung Ativ Tab has a score of 66.7, which is much better than the Motorola Xoom 2's 57.4 global score. Samsung Ativ Tab works with Windows RT operating system, and Motorola Xoom 2 counts with Android 3.2 operating system. Samsung Ativ Tab's construction has the same thickness than Motorola Xoom 2, but it is a little lighter.
The Motorola Xoom 2 has a bit sharper display than Samsung Ativ Tab, although it has a little bit lower resolution of 800 x 1280 and a bit worse number of pixels per inch of screen, they both have a same size screen. The Samsung Ativ Tab features a little faster CPU than Motorola Xoom 2, and although they both have the same number of cores, the Samsung Ativ Tab also has an additional graphics processor and a greater amount of RAM memory.
Samsung Ativ Tab counts with a superior storage capacity to install applications and games than Motorola Xoom 2, because it has 64 GB internal storage capacity and a SD memory card expansion slot that admits a maximum of 64 GB. Samsung Ativ Tab counts with a way better battery duration than Motorola Xoom 2.
Motorola Xoom 2 takes much better photographs and videos than Samsung Ativ Tab. Both of them have the same video frame rate, a back facing camera with a 5 mega pixels resolution and the same 1280x720 (HD) video quality.
The Samsung Ativ Tab is a lot more expensive than the Motorola Xoom 2, but it's still a great choice, as you can get a lot more features for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.