| Global Score | |
| 57.4 | 78.2 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| Android 3.2 | Android 4.4 |
| 2011-11-03 | 2014-01-06 |
| 10.00 x 6.83 x 0.35 inches | 11.64 x 8.03 x 0.31 inches |
| 21.13 ounces | 26.56 ounces |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| $ 340.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 12.2 inches |
| 1280 x 800 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| LCD | Super Clear LCD |
| 149 pixels per inch | 247 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 8.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 7.83 | 9.27 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 5.8 | 9.46 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 6.82 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 3.9 | 6.9 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 9500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Galaxy NotePRO 12.2 has a score of 78.2, which is much better than the Motorola Xoom 2's overall score of 57.4. Galaxy NotePRO 12.2's body is incredibly newer and somewhat thinner than Motorola Xoom 2's, but it's also noticeably heavier. Both of these tablets work with Android operating system, but Galaxy NotePRO 12.2 has the newer 4.4 version while Motorola Xoom 2 has Android 3.2 version.
Samsung Galaxy NotePRO 12.2 has a sharper display than Motorola Xoom 2, because it has much more pixels per inch in the screen, a way better resolution of 1600 x 2560px and a bigger screen. Samsung Galaxy NotePRO 12.2 has a way bigger storage to store more games and applications than Motorola Xoom 2, because it has a SD extension slot that holds a maximum of 64 GB and 32 GB more internal memory.
Samsung Galaxy NotePRO 12.2 features a more powerful CPU than Motorola Xoom 2, because it has more RAM, a greater number of faster cores and an additional GPU. Galaxy NotePRO 12.2 has a way better battery lifetime than Motorola Xoom 2. Galaxy NotePRO 12.2 captures clearer videos and photos than Motorola Xoom 2, because it has a lot better 1920x1080 (Full HD) video resolution and a much more megapixels camera in the back.
The Galaxy NotePRO 12.2 is not only the best devices of the ones we are comparing here, but it's also very cheap compared to the other devices, which makes this tablet an obvious call.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.