| Global Score | |
| 57.4 | 66.5 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| Android 3.2 | Android 4.4.2, 4.2.2 |
| 2011-11-03 | 2013-04-29 |
| 10.00 x 6.83 x 0.35 inches | 7.40 x 4.37 x 0.39 inches |
| 21.13 ounces | 10.72 ounces |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| $ 340.00 | $ 220.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 7 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1024 x 600 pixels |
| LCD | TFT |
| 149 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 7.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 400 MSM8930AB chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | Krait 300 (Dual-Core 1700 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 1,5 GB (533 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 7.83 | 8.64 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 5.8 | 6.16 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution | -- |
| 6.82 | 5.61 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | SIM |
| 3.9 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 408 hours standby time |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Tab 3 7.0 has a global score of 66.5, which is better than the Motorola Xoom 2's overall score of 57.4. Both of these tablets include Android OS, but the Samsung Galaxy Tab 3 7.0 has the newer 4.4.2 version and Motorola Xoom 2 has Android 3.2, giving some additional features. Although the Samsung Galaxy Tab 3 7.0 is thicker than Motorola Xoom 2, it's incredibly lighter and also newer.
Galaxy Tab 3 7.0 has a superior processor than Motorola Xoom 2, and although they both have a Dual-Core processor, the Galaxy Tab 3 7.0 also has an additional graphics processor and more RAM. Samsung Galaxy Tab 3 7.0 counts with a little bit better display than Motorola Xoom 2, because although it has a way worse 600 x 1024 resolution and a much smaller display, it also counts with a bit greater display density.
Motorola Xoom 2 features a much better camera than Galaxy Tab 3 7.0, because it has a much more megapixels back facing camera. The Galaxy Tab 3 7.0 counts with a slightly better memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Motorola Xoom 2, because although it has just 16 GB internal memory, it also counts with a SD memory slot that holds a maximum of 64 GB.
Samsung Galaxy Tab 3 7.0 has a very superior battery life than Motorola Xoom 2.
In addition to being the best tablet between the ones we are comparing, the Samsung Galaxy Tab 3 7.0 is also very cheap compared to the other ones, making it very easy to pick between these tablets.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.