| Global Score | |
| 57.4 | 68.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| Android 3.2 | Android 4.2.2 |
| 2011-11-03 | 2013-06-03 |
| 10.00 x 6.83 x 0.35 inches | 8.26 x 4.87 x 0.29 inches |
| 21.13 ounces | 11.25 ounces |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| $ 340.00 | $ 229.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 8 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1280 x 800 pixels |
| LCD | Super Clear LCD |
| 149 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 6.9 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 4 Dual chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Yes GPU | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) GPU |
| 7.83 | 8.82 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 5.8 | 7.56 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 6.82 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 3.9 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 4450mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 42 hours talk time |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Tab 3 8-inch is better than the Motorola Xoom 2, with a general score of 68.7 against 57.4. The Samsung Galaxy Tab 3 8-inch construction is newer, somewhat thinner and lighter than the Motorola Xoom 2. Both of these tablets come with Android OS (operating system), but Samsung Galaxy Tab 3 8-inch has the newer 4.2.2 version while Motorola Xoom 2 has Android 3.2.
Motorola Xoom 2 features just a bit better looking screen than Samsung Galaxy Tab 3 8-inch, because although it has a bit less pixels per screen inch, and they both have the same exact 800 x 1280 resolution, the Motorola Xoom 2 also counts with a larger screen. Galaxy Tab 3 8-inch features a way bigger storage to install applications and games than Motorola Xoom 2, and although they both have equal 32 GB internal storage, the Galaxy Tab 3 8-inch also has a slot for an SD memory card that allows a maximum of 64 GB.
Galaxy Tab 3 8-inch features a better hardware performance than Motorola Xoom 2, and although they both have the same number of cores, the Galaxy Tab 3 8-inch also has a greater amount of RAM and an extra graphics processor. Galaxy Tab 3 8-inch has a much longer battery duration than Motorola Xoom 2.
The Galaxy Tab 3 8-inch and Motorola Xoom 2 have very similar cameras, they have the same resolution camera in the back, the same 1280x720 (HD) video quality and the same video frame rates.
Even being the best tablet of the ones we compare here, Samsung Galaxy Tab 3 8-inch is also a bargain compared to the other tablets, which makes this tablet a no doubt choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.