| Global Score | |
| 57.4 | 67.8 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| Android 3.2 | Android 4.4.2 |
| 2011-11-03 | 2014-04-01 |
| 10.00 x 6.83 x 0.35 inches | 9.58 x 6.94 x 0.31 inches |
| 21.13 ounces | 17.18 ounces |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| $ 340.00 | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 10.1 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1280 x 800 pixels |
| LCD | TFT |
| 149 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 7 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 7.83 | 8.37 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 5.8 | 6.16 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 6.82 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 3.9 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 6800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.16 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Samsung Galaxy Tab 4 10.1 has a score of 67.8, which is better than Motorola Xoom 2's 57.4 overall score. These tablets have Android OS, but Samsung Galaxy Tab 4 10.1 has the newer 4.4.2 version while Motorola Xoom 2 has Android 3.2. Samsung Galaxy Tab 4 10.1's construction is way newer, thinner and somewhat lighter than Motorola Xoom 2.
Galaxy Tab 4 10.1 counts with a screen that's very similar to the Motorola Xoom 2 one, both of them have a greater pixel amount in each display inch, an equal 800 x 1280 pixels resolution and a display with the same size. The Samsung Galaxy Tab 4 10.1 has just a bit better performance than Motorola Xoom 2, because it has a greater number of cores, 512 MB more RAM and a graphics co-processor.
The Samsung Galaxy Tab 4 10.1 features just a bit bigger memory to store more apps and games than Motorola Xoom 2, because although it has only 16 GB internal storage, it also counts with an external memory slot that supports a maximum of 64 GB. The Motorola Xoom 2 has a little bit better camera than Galaxy Tab 4 10.1, and although they both have the same 30 frames per second video frame rates and the same 1280x720 video definition, the Motorola Xoom 2 also has a way higher resolution camera.
The Galaxy Tab 4 10.1 counts with a much better battery lifetime than Motorola Xoom 2.
Galaxy Tab 4 10.1 is not only the best devices in this comparison, but it's also a bargain compared to the other devices, which makes it an obvious call.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.