| Global Score | |
| 57.4 | 67 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| Android 3.2 | Android 4.4 |
| 2011-11-03 | 2014-09-04 |
| 10.00 x 6.83 x 0.35 inches | 8.39 x 4.97 x 0.38 inches |
| 21.13 ounces | 13.86 ounces |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| $ 340.00 | $ 515.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 8 inches |
| 1280 x 800 pixels | 800 x 1280 pixels |
| LCD | TFT |
| 149 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 400 8026 chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 7.83 | 8.37 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 5.8 | 6.16 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 3.10 MP + 1.20 MP |
| 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 6.82 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 3.9 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 4450mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 31 hours talk time |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Galaxy Tab Active is much better than Motorola Xoom 2, having a 67 score against 57.4. Both devices in this comparison include Android OS, but Galaxy Tab Active has the newer 4.4 version and Motorola Xoom 2 has Android 3.2, so it provides the user some additional features and performance improvements. Even though the Galaxy Tab Active is a little thicker than Motorola Xoom 2, it's notably lighter and also extremely newer.
The Galaxy Tab Active counts with a bit more powerful processor than Motorola Xoom 2, because it has a greater number of 1.2 GHz cores, a GPU and a higher amount of RAM. Samsung Galaxy Tab Active features a slightly better display than Motorola Xoom 2, because although it has a way smaller display, and they both have exactly the same 1280 x 800 resolution, the Samsung Galaxy Tab Active also counts with a greater pixels quantity in each inch in the screen.
Motorola Xoom 2 features a little bit better camera than Galaxy Tab Active, and although they both have the same 30 fps video frame rate and the same (HD) video definition, the Motorola Xoom 2 also has a much more mega-pixels back facing camera. Galaxy Tab Active has slightly more memory to install applications and games than Motorola Xoom 2, because although it has 0 less internal storage capacity, it also counts with a SD memory slot that supports up to 64 GB.
The Samsung Galaxy Tab Active has a really longer battery performance than Motorola Xoom 2.
The Samsung Galaxy Tab Active costs a lot more money than Motorola Xoom 2, but it's still a good choice, as you can get a lot more features for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.