| Global Score | |
| 57.4 | 78.5 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| Android 3.2 | Android 4.4 |
| 2011-11-03 | 2014-01-06 |
| 10.00 x 6.83 x 0.35 inches | 11.64 x 8.03 x 0.31 inches |
| 21.13 ounces | 26.10 ounces |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| $ 340.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 12.2 inches |
| 1280 x 800 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| LCD | Super Clear LCD |
| 149 pixels per inch | 247 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 8.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 7.83 | 9.27 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 5.8 | 9.46 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 6.82 | 7.7 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 3.9 | 6.9 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 9500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 is a lot better than the Motorola Xoom 2, having a 78.5 score against 57.4. Both of these devices come with Android OS (operating system), but the Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 has newer 4.4 version while Motorola Xoom 2 has Android 3.2. The Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 construction is notably newer and thinner than Motorola Xoom 2's, but it's heavier.
Galaxy Tab Pro 12.2 features a brighter display than Motorola Xoom 2, because it has a bigger display, a lot better pixel number per inch in the display and a lot higher 1600 x 2560 resolution. The Galaxy Tab Pro 12.2 counts with a more powerful CPU than Motorola Xoom 2, because it has a graphics co-processor, a higher number of cores and 2 GB more RAM memory.
The Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 shoots much better photographs and videos than Motorola Xoom 2, because it has a lot higher 1920x1080 video quality and a much more mega pixels back camera. The Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 has a superior storage capacity for games and applications than Motorola Xoom 2, because it has 64 GB internal storage and a SD card slot that allows up to 64 GB.
Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 features a really longer battery performance than Motorola Xoom 2.
Galaxy Tab Pro 12.2 is not only the best tablets of the ones in this comparison, but it's also very cheap compared to the other ones, making this tablet an obvious call.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.