| Global Score | |
| 57.4 | 68.5 |
| Basic Information | |
| Motorola | Sony |
| Android 3.2 | Android 4.4.4, 4.1.2 |
| 2011-11-03 | 2013-01-20 |
| 10.00 x 6.83 x 0.35 inches | 10.47 x 6.77 x 0.27 inches |
| 21.13 ounces | 17.46 ounces |
| -- | Black and White |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| $ 340.00 | $ 799.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 10.1 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| LCD | TFT |
| 149 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 7.8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064 chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | Krait (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 2 GB (533 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 7.83 | 8.64 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 5.8 | 7.56 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 8.10 MP + 2.20 MP |
| 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 6.82 | 6.6 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 3.9 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 6000mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 1230 hours standby time |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Xperia Tablet Z has a general score of 68.5, which is much better than Motorola Xoom 2's general score of 57.4. Both devices in this comparison review work with Android OS (operating system), but Xperia Tablet Z has the newer 4.4.4 version while Motorola Xoom 2 has Android 3.2 version, so it provides a lot of extra features. The Xperia Tablet Z is a newer tablet device, and it is also lighter and a lot thinner than Motorola Xoom 2.
Sony Xperia Tablet Z features a better hardware performance than Motorola Xoom 2, because it has an additional graphics processor, a larger number of faster cores and a higher amount of RAM. Xperia Tablet Z features a brighter screen than Motorola Xoom 2, and although they both have a screen of the same size, the Xperia Tablet Z also has a lot greater display density and a way higher resolution of 1200 x 1920.
The Xperia Tablet Z has a way bigger storage for apps and games than Motorola Xoom 2, and although they both have equal 32 GB internal storage capacity, the Xperia Tablet Z also has a SD card slot that allows a maximum of 64 GB. Xperia Tablet Z features a very superior battery duration than Motorola Xoom 2.
The Motorola Xoom 2 shoots slightly better pictures and videos than Sony Xperia Tablet Z, although it has a way worse 1280x720 video quality and a back facing camera with a lot lower resolution.
The Xperia Tablet Z costs a lot more than the Motorola Xoom 2, but it's still a great choice, because you can get a lot more features for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.