| Global Score | |
| 57.4 | 69.8 |
| Basic Information | |
| Motorola | Sony |
| Android 3.2 | Android 4.4.4, 4.4 |
| 2011-11-03 | 2014-02-24 |
| 10.00 x 6.83 x 0.35 inches | 10.47 x 6.77 x 0.25 inches |
| 21.13 ounces | 15.49 ounces |
| -- | Black and White |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| $ 340.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 10.1 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| LCD | IPS LCD |
| 149 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 7.9 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974-AB chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 3 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 7.83 | 9.27 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 5.8 | 6.16 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 8.10 MP + 2.20 MP |
| 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 6.82 | 6.6 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 3.9 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 6000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 1240 hours standby time |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Xperia Z2 Tablet has an overall score of 69.8, which is a lot better than the Motorola Xoom 2's score of 57.4. Xperia Z2 Tablet is a a lot newer tablet, and it is also much lighter and noticeably thinner than Motorola Xoom 2. Both of these tablets have Android OS (Operating System), but Xperia Z2 Tablet has a newer 4.4.4 version while Motorola Xoom 2 has Android 3.2 version.
Sony Xperia Z2 Tablet counts with a faster processor than Motorola Xoom 2, because it has 2 GB more RAM memory, a larger number of cores and an extra graphics processor. The Xperia Z2 Tablet has a better looking screen than Motorola Xoom 2, and although they both have a display of the same size, the Xperia Z2 Tablet also has a way higher 1200 x 1920 pixels resolution and a much better number of pixels per inch of screen.
Sony Xperia Z2 Tablet features a little bit more storage capacity for applications and games than Motorola Xoom 2, because although it has just 16 GB internal storage capacity, it also counts with a SD extension slot that supports a maximum of 64 GB. The Sony Xperia Z2 Tablet counts with a superior battery performance than Motorola Xoom 2.
The Motorola Xoom 2 takes slightly better photographs and videos than Sony Xperia Z2 Tablet, although it has a back facing camera with much less megapixels and a much worse 1280x720 video resolution.
Even being the best tablet of the ones in this comparison, the Sony Xperia Z2 Tablet is also very cheap compared to the other tablets, making it an easy decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.