| Global Score | |
| 57.4 | 71.3 |
| Basic Information | |
| Motorola | Sony |
| Android 3.2 | Android 4.4 |
| 2011-11-03 | 2014-09-03 |
| 10.00 x 6.83 x 0.35 inches | 8.40 x 4.87 x 0.25 inches |
| 21.13 ounces | 9.52 ounces |
| -- | Black and White |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| $ 340.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 8 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| LCD | IPS LCD |
| 149 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 8.3 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | Quad-Core 2500 MHz processor |
| 1 GB RAM | 3 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 7.83 | 9.36 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 5.8 | 6.72 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 8.10 MP + 2.20 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 6.82 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Nano SIM |
| 3.9 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 4500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 1100 hours standby time 19 hours talk time |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Xperia Z3 Tablet Compact is much better than the Motorola Xoom 2, having a 71.3 score against 57.4. The Xperia Z3 Tablet Compact is a incredibly newer tablet, and it is also incredibly thinner and incredibly lighter than the Motorola Xoom 2. Both devices we are comparing work with Android OS (Operating System), but Xperia Z3 Tablet Compact has newer 4.4 version while Motorola Xoom 2 has Android 3.2.
The Xperia Z3 Tablet Compact has a more vivid screen than Motorola Xoom 2, because although it has a much smaller display, it also counts with a way higher resolution of 1920 x 1200 and a way better pixel number per display inch. Sony Xperia Z3 Tablet Compact counts with a better performing processing unit than Motorola Xoom 2, because it has a greater number of cores (and faster), a graphics co-processor and a greater amount of RAM memory.
Sony Xperia Z3 Tablet Compact has a greater storage to store more games and applications than Motorola Xoom 2, because although it has just 16 GB internal storage capacity, it also counts with a slot for SD memory cards that admits a maximum of 128 GB. Xperia Z3 Tablet Compact counts with just a bit better camera than Motorola Xoom 2, because it has a camera with a way better 8.1 megapixels resolution and a much better 1920x1080 video definition.
Xperia Z3 Tablet Compact has a very superior battery lifetime than Motorola Xoom 2.
Despite of being the best tablet of the ones in this comparison, the Sony Xperia Z3 Tablet Compact is also by far the cheapest, making it very easy to pick between these tablets.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.