| Global Score | |
| 44.3 | 47.9 |
| Basic Information | |
| Toshiba | Archos |
| Android 4.1 | Android 4.3 |
| -- | 2014-02-20 |
| -- | 8.39 x 6.10 x 0.44 inches |
| 22.54 ounces | -- |
| Black | -- |
| $ 349.00 | $ 75.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 8 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1024 x 768 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 149 pixels per inch | 160 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.7 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm MSM8926 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 1 GB (1333 MHz) RAM | 1 GB RAM |
| NVIDIA 12-Core High Performance Graphics GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 5.94 | 8.37 |
| Storage | |
| 16 GB internal memory | 4 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 4.4 | 4.26 |
| Camera | |
| 3.00 MP + 1.20 MP | 2.00 MP + 0.30 MP |
| 5.61 | 5.17 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G) and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 4.9 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 3.0 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
ARCHOS 80 Helium 4G has an overall score of 47.9, which is a little bit better than the Toshiba Excite 10 SE's score of 44.3. These tablets use Android OS (operating system), but ARCHOS 80 Helium 4G has a more recent 4.3 version and Toshiba Excite 10 SE has Android 4.1, providing some extra features.
The ARCHOS 80 Helium 4G has a very superior processing power than Toshiba Excite 10 SE, and although they both have a Quad-Core CPU and the same RAM amount, the ARCHOS 80 Helium 4G also has a graphics co-processor. Toshiba Excite 10 SE has just a bit better looking screen than ARCHOS 80 Helium 4G, because although it has a quite inferior pixels quantity per display inch, it also counts with a larger display and a slightly higher resolution of 800 x 1280px.
Toshiba Excite 10 SE features a little bit more storage capacity for apps and games than ARCHOS 80 Helium 4G, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 16 GB internal memory. The ARCHOS 80 Helium 4G features a much longer battery duration than Toshiba Excite 10 SE. The Toshiba Excite 10 SE features a bit better camera than ARCHOS 80 Helium 4G, because it has a much more mega-pixels camera in the back.
The ARCHOS 80 Helium 4G is not only the best tablets between the ones we are comparing, but it's also by far the cheapest, which makes buying this tablet an easy decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.