| Global Score | |
| 44.3 | 76.9 |
| Basic Information | |
| Toshiba | Samsung |
| Android 4.1 | Android 4.4 |
| -- | 2014-01-06 |
| -- | 11.64 x 8.03 x 0.31 inches |
| 22.54 ounces | 26.10 ounces |
| Black | -- |
| $ 349.00 | $ 350.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 12.2 inches |
| 1280 x 800 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| IPS LCD | Super Clear LCD |
| 149 pixels per inch | 247 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 1 GB (1333 MHz) RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| NVIDIA 12-Core High Performance Graphics GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.94 | 9.27 |
| Storage | |
| 16 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 4.4 | 7.56 |
| Camera | |
| 3.00 MP + 1.20 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 5.61 | 7.7 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.9 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 9500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 3.0 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Galaxy Tab Pro 12.2 has an overall score of 76.9, which is way better than the Toshiba Excite 10 SE's 44.3 global score. These tablets have Android OS (Operating System), but Galaxy Tab Pro 12.2 has a newer 4.4 version and Toshiba Excite 10 SE has Android 4.1. The Galaxy Tab Pro 12.2 has a better looking screen than Toshiba Excite 10 SE, because it has a way higher 1600 x 2560 pixels resolution, a bigger display and much more pixels per inch of screen.
Galaxy Tab Pro 12.2 counts with a much greater storage to install applications and games or saving photos and videos than Toshiba Excite 10 SE, because it has more internal storage. The Galaxy Tab Pro 12.2 features a really superior hardware performance than Toshiba Excite 10 SE, and although they both have 4 cores, the Galaxy Tab Pro 12.2 also has 2 GB more RAM memory and an extra graphics processor.
The Galaxy Tab Pro 12.2 captures greater videos and photos than Toshiba Excite 10 SE, because it has a way more mega pixels camera. The Galaxy Tab Pro 12.2 features a much longer battery lifetime than Toshiba Excite 10 SE.
Galaxy Tab Pro 12.2 is a little more expensive than Toshiba Excite 10 SE, but you can get a much better tablet for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.